Stan Surowy Zamknięty

SSZ czyli stan surowy zamknięty to już było bardzo wielkie wyzwanie. Głównie przez otwory okienne gdzie należało by wstawić okna ;). Poszukiwanie dostawcy takiego rozwiązania trwało bardzo długo. Przepytywaliśmy różnych dostawców o różne rozwiązania i w związku z nimi padały również różne ceny od 70 000 zł brutto do ponad 200 000 zł brutto za komplet okien aluminiowych.

Ceny zwalały z nóg, nie poddawaliśmy i szukaliśmy dalej. W międzyczasie dokształceni wiedzą, że można wybrać najlepszy profil ale co z tego jak wykonanie i montaż zostanie zepsuty.

W tym wszystkim nie pomagał fakt, że chcieliśmy okna aluminiowe z możliwie najmniejszym współczynnikiem przenikania ciepła (taka inwestycja, która powinna pomóc zaoszczędzić).

Pół roku trwało wybrania firmy. Ostatecznie wybraliśmy firmę JKM Windows. Pan Mateusz (właściciel) z którym przeprowadziłem wiele rozmów wydał mi się bardzo uczciwym i konkretnym człowiekiem, któremu warto zaufać. Spokojnie i konkretnie tłumaczył mi wiele zagadnień lub podpowiadał różne rozwiązania które można by zastosować.

To było jedna z trudniejszych decyzji do podjęcia. Nie jest idealnie ale czy to jest w ogoóle możliwe? Budowa to są ciągłe wyzwania, głownie dla Inwestorów. Żeby nie zwariować niestety czasem musimy pójść na kompromisy. Z drugiej strony to Nasze ciężko zarobione pieniądze więc dlaczego mam ustępować? Stworzenie równowagi i zrozumienia z obu stron pomaga szybko i sprawnie łagodzić wszystkie niedoskonałości i tego przy okazji Wam życzę 🙂

Okna to temat rzeka i można by o tym pisać i pisać. My przekroczyliśmy budżet na okna i okna dachowe. Oby wytrzymały długie lata 🙂

Przed oknami warto by było położyć dach 😉 , tutaj nie było niczego specjalnego. Dach dwuspadowy oparty na więźnie tradycyjnej. Jedynie co to był problem z krokwiami, które było dosyć grube i w pobliskich tartakach takich nie było. Całą więźbę zamówiliśmy z tartaku z Zakopanego.

Sam dach nie sprawił większych problemów, było troszkę “zabawy” przy montażu rynien. Rynny bezokapowe chowane w ociepleniu sprawiły troszkę problemów – nie zapomnieliśmy o przewodach grzewczych, które zostały doprowadzone i w zimie będziemy ogrzewać rynny poziomie i pionowe spusty po to aby coś nie przymarzło i woda nie poszła nam pod ocieplenie.

Dach został pokryty dachówką ceramiczną płaską Brass Turmalin, mamy przekonanie, że będzie trwalszy niż blachodachówka, tym bardziej, że różnica cenowa w zamianie pokrycia nie była kolosalna.

W tym etapie wykonaliśmy jeszcze ścianki działowe, nie było tutaj większych zmian i praktycznie wszystko zmieściło się nam w budżecie. Ścianki działowe to jest bardzo indywidualna sprawa. My cieszymy się, że dorobiliśmy spiżarkę oraz w dużej sypialni część ściany zastąpiliśmy ścianka szklaną.

Na koniec jak zwykle cyferki, które tak wszystkich Inwestorów nas interesują. Ten etap powinien Nas kosztować wg kosztorysu: 225 935 zł brutto przy czym w tej kwocie mieściło się również ocieplenie poddasza, którego my nie robiliśmy.

W naszej wersji SSZ doszedł natomiast montaż bramy garażowej oraz drzwi zewnętrznych.

Po podliczeniu wszystkiego ten etap wyszedł Nas: 240 745 zł brutto.

Nasz budżet przewidywał wydanie równych 200 000 zł brutto. Tu zaczyna się nam już mocno rozjeżdżać całościowy budżet. Dziura budżetowa wyniosła już blisko 50 000 zł brutto.